Návody

Chceš být spisovatelka ;)

15. ledna 2011 v 9:04 | Orbitka<33
Kdo by nechtěl být úspěšnou spisovatelkou… Mít na pultech několik svých knih, čtenáře, kteří by četli všechny tvé myšlenky a příběhy a doufat, že podle tvé knihy se třeba natočí nějaký další film...
Umíš psát skvělé slohovové práce a příběhy? Super, ale nemusí to znamenat, že se staneš spisovatelkou…

1. krok - Opravdu jsem v psaní tak dobrá?
Už jsi napsala pár příběhů, které se ti zdají úžasné, z esejí máš vždycky jedničku a myslíš si, že jsi prostě skvělá. Ale je tomu opravdu tak? Zkus nejdřív zjistit, jaký názor mají na nějaký tvůj příběh nebo povídku kamarádky a příbuzní. Jejich názorem se ovšem 100% neřiď, protože přece jenom jsou to kamarádky a mohou tvrdit, jak se jim příběh líbí, i když přečetli první dvě věty a pak to zahodili. Ale pokud si stojíš pevně za svým - že umíš psát, je tu další krok…

2. krok - Líbí se to, co píšu?
Teď se už nesnaž zjistit, jestli se povídky líbí lidem, co znáš, ale právě těm, které neznáš a kteří neznají tebe. Jedna z možností je dát svou povídku na internet. V této době je plno blogů a webů, kde je můžeš umístit. Případně si můžeš svůj blog pro povídky založit. Podle komentářů a připomínek u povídky můžeš poznat, jaký s ní máš nebo můžeš mít úspěch. Pokud tě ostatní nabádají, ať píšeš dál a že se těší na další díly - je to na dobré cestě.

Spisovatelka
Téma i postavy si pečlivě promysli předem. Vše, co tě napadne, si piš do notýsku, který nos všude s sebou. (Foto: krasna.cz/archiv blogerky)

3. krok - Pozor na pravopis!
Pokud v češtině diktáty nepatří k tvé silné stránce a v komentářích u povídek se vyskytují upozornění na pravopisné chyby, je možná na čase si trochu oživit pravopis. Zopakovat si vyjmenovaná slova, vzory u podstatných jmen a také třeba zapnout ve Wordu automatické opravy, které sice někdy přepíší normální slova na naprosté nesmysly, ale někdy také zamezí primitivní chybě. Ale jinak překlepy a občasné chyby jsou normální asi u každého.

4. krok - O kousek výš
Pokud chceš postoupit o kousek výš a máš opravdu skvělou povídku, se kterou se chceš pochlubit, můžeš ji poslat do redakce nějakého časopisu. Většinou by to měla být nějaká romantická povídka (do dívčích a ženských časopisů), ale jsou i časopisy, kde pravidelně vyhlašují témata povídek, takže můžeš nějakou novou zkusit napsat. Když tvou povídku vyberou a otisknou, můžeš to považovat za částečný úspěch. Když tě nevyberou, ber to tak, že do redakce přišlo dalších 100 dopisů a někdo byl prostě lepší.

5. krok - Soutěže, soutěže, soutěže
Nejlepší způsob jak se utvrdit v tom, že jsi v psaní dobrá, nebo docílit toho, aby o tvém talentu někdo věděl, je vyhrát nějakou soutěž. Za rok jich probíhá mnoho. Může to být malá nepodstatná soutěž ve vaší knihovně, soutěž na webu nějaké spisovatelky nebo časopisu, ale také probíhají větší soutěže. Stačí jen zapátrat na internetu. Ale pokud se ti nepodaří vyhrát, nezoufej, prostě z dalších 500 povídek byla nějaká lepší. ;-)

Spisovatelka
Když máš tvůrčí krizi, oddechni si. Ale ne na dlouho, jinak knihu nikdy nedopíšeš. (Foto: krasna.cz/archiv blogerky)

6. krok - Nepovídkuju, já píšu knihu!
Pokud za sebou máš již dostatečné množství povídek, nebo máš alespoň dobrou výdrž, co se týče psaní, možná je na čase, pokusit se o něco podobného skutečné knize. Důležité je promyslet si téma, protože v téhle době byla všechna (i ta témata, o kterých si myslíš, že jsi je právě vymyslela a nikoho jiného nenapadla) napsána mnohokrát. Třeba v dnešní době, která je plná upírů, bych se vyhnula právě tématu "upíři", protože i když si to nebudeš chtít připustit, všechny předlohy upírů už v knihách popsal někdo před tebou a musea bys vymyslet fakt nějakou extra bombu, abys nebyla nařčena z toho, že kopíruješ Stmívání nebo Upíří deníky.

Pokud máš vybrané téma, měla by sis dobře promyslet postavy, děj a co se v jaké části knihy asi tak stane. Doporučuji u sebe tak měsíc nosit neustále blok a tužku. Když třeba pojedeš vlakem, nebo se budeš někde nudit, máš čas to promýšlet, takže si zapisuj poznámky. Je dobré, mít ke každé postavě nějakou charakteristiku, minulost a rysy, i když je to třeba jen vedlejší postava. Příběhu to dodává jiskru.
Když už máš blok s poznámkami řádně popsaný, tak bys měla sednout k notebooku (počítači, psacímu stroji, papíru…) a začít psát.

Každý den napiš alespoň stránku a nedělej v jednotlivých dnech pauzy - to jen pokud na tebe padne tvůrčí krize. Když si totiž řekneš: ,,Tak dneska nic nenapíšu, ale zítra toho napíšu 2x tolik," věř, že toho další den napíšeš spíš o dost méně, anebo to budeš odkládat už navždy a nikdy to nedopíšeš. Znám to z vlastní zkušenosti.

7. krok - "Kniha" dopsaná - a co teď?
Je ten tvůj slavný pokus o knihu dokončen? Dejte ho přečíst profesorce češtiny, aby ti řekla názor a zlikvidovala případné chyby. Také donuť své přátele a pár pravidelných čtenářů z internetu (kterým věříš), aby si to přečetli a vyjádřili svůj názor. Pokud ze všech stran slyšíš, jak je ten příběh úžasný, postavy jako skutečné a že nic lepšího nečetli (v případě, že to není jejich první kniha, kterou drží v ruce) - považuj to za úspěch a zkus zjistit, zda by ti knihu někde nevydali.

PŘEČTI SI:

U nás je plno nakladatelství, kde se to dá zkusit. U některých máš možnost jim knihu nebo ukázku poslat e-mailem, někde to musíte zkoušet poštou. Jenže i když napíšeš do všech, je šance, že ti ani neodepíší. V tom případě máš dvě možnosti.
1. Nechat si knihu vydat nakladatelstvím na své vlastní náklady, což je také možné.
2. Napsat novou, lepší a poutavější knihu a za pár měsíců (pokud jsi dobrá, tak týdnů) zkusit posílat svůj příběh nakladatelstvím znovu.
Třeba budeš mít jednoho dne štěstí, zazvoní ti telefon a oznámí ti, že se rozhodli tvou knihu vydat…
Ale do té doby zatím hezky trénuj, povídkuj a jednou z tebe třeba bude další Stephenie Meyer, J. K. Rowling nebo Stephen King. ;)

Zdrej:krasna.nova.cz

Jak být nemocný :DD

26. prosince 2010 v 20:52 | Orbitka<33
Jelikož to sama na netu docela často hledám :DD tak Vám sem dám na todle téma návod..Ale velký VAROVÁNÍ:Nepoužívat dlouhodobě a příliš často!Nechci aby mě zatkli za ubížení na zdraví :D...Jo a jestli máš z něčeho strach tak nemocí to nevyřešíš...A nebo taky JO!:DD
aegrótus

Tákže pravidlo number one je nejíst vitamíny :DD (Jak už jsem říkala nepoužívat dlouhodobě!Jinak se sesypeš jak hromádka kostí :PP)..Protože když nebudeš jíst vitamíny tak budeš náchylná/ý..

Dál si můžeš třeba umýt hlavu a běhat s mokrou hlavou venku.Běhat!!:DD Jo a ještě něco:Já to zkoušela a nezabralo to!:DD

Potom ještě něco-chod nalehko!Jo....nalehko!Ale bacha na ledviny!!A nepoužívej to často!!Jasný?

A poslední!Doost divný :DD znáš někoho kdo má chřipku,angínu a tak?Tak k němu zajdi na návštěvu!Můžeš mu třeba upíjet ze skleničky:DD Já bych to ale nedělala :DD
 
 

Reklama